Evo zašto je važno u prehranu uvesti ARONIJU
Evo zašto je važno u prehranu uvesti ARONIJU
Aronija (Aronia melanocarpa) su male, tamne bobice koje su postale popularne među potrošačima zdrave hrane.
Porijeklom su iz Sjeverne Amerike, ali se uzgajaju i u drugim dijelovima svijeta, uključujući čitavu Europu. Tradicionalno su ih Indijanci koristili kao lijek protiv prehlade.
Nutritivne i zdravstvene prednosti aronije
Aronija je namirnica bogata hranjivim tvarima i sadrži širok spektar vitamina i minerala, uključujući cink, magnezij, željezo i vitamine C, B i K.
Istraživanjima se pokazalo da može imati značajne zdravstvene koristi u borbi protiv nekih vrsta karcinoma. Dokazano je i da ima značajne pozitivne učinke u poboljšanju imunološke funkcije kod dijabetičara. Znanstvenici smatraju da ove bobice blagotvorno utječu na jetru, kao i da pomažu u smanjenju simptoma i oštećenja povezanih sa želučanim poremećajima.
Osim toga aronija je učinkovita u smanjenju krvnog tlaka i pomaže opuštanju krvnih žila. Neki istraživači sugeriraju njenu konzumaciju jer smatraju da je korisna u liječenju vaskularnih bolesti.
Konzumacija ovih ljekovitih bobica ima brojne zdravstvene koristi, uključujući antikancerogena svojstva. Zdravstvene prednosti aronije povezane su s visokim sadržajem hranjivih sastojaka koji se nazivaju polifenoli. U istraživanju u okviru Food Technology & Biotechnology 2015. godine dokazano je da ima najveći udio polifenola od 143 analizirane biljke.
Specifična ravnoteža hranjivih tvari aronije varira ovisno o načinu uzgoja i pripreme, zato ju je najbolje jesti u vrijeme sezone dozrijevanja.

Kako opisati okus aronije
Kad okusite prvi zalogaj sirove bobice aronije ubrane sa svježeg grma, prvo što ćete primijetiti je osjećaj pucanja u ustima. To posebno vrijedi ako bobice aronije nisu potpuno zrele. Osjećaj suhoće u ustima koji se tada osjeti uzrokovan je kemijskim spojevima poznatima kao tanini. Ako volite suha vina, najvjerojatnije ćete voljeti jesti sirove bobice aronije ubrane sa svježeg grma.
Kako aroniju uključiti u prehranu
Aroniju možete jesti svježu, sušenu ili je koristiti u izradi pita, voćnih sokova, kolača, vina, keksa, pekmeza i čaja. Sok od aronije izvrstan je izuzetno osvježavajuć u kombinaciji sa sokom od ananasa, jabuka ili jagoda. Probajte ove bobice pomiješati sa šećerom kako biste napravili različite džemove i ukusne poslastice.
Aroniju osim toga možete uzimati i u obliku ekstrakta ili u kapsulama putem različitih dodataka prehrani.Tipičan prijedlog za posluživanje je dodati jednu čajnu žličicu praha u sok, jogurt ili smoothie. Kapsule se mogu napraviti od smrznutih suhih bobica ili ekstrakta.
Bobice aronije vjerojatno nećete pronaći u lokalnim supermarketima, ali one su dostupne u trgovinama zdrave hrane. Najbolje bi je bilo kupovati od provjerenih domaćih proizvođača poput:
- OPG Grđan Slavica, Zagreb: sok od aronije, čaj miješani, liker od aronije, crno vino
- OPG Renato Kuzmić, Petrijevci: sok od aronije, sirupi, ocat
- Aronija Vitarona, Zagreb: 100 % bio sok, čaj, prah, džem, sirup i čoko dražeje od aronije te sezonski svježe bobice u pliticama
- PG Mirta Cerovski, Donji Andrijevci: sok od aronije, čaj od aronije
- ARONIA LIFE j.d.o.o., Ilok: sok od aronije, miješani čaj, prah od aronije
- OPG Karolj – Aronija, Lipik: sok od aronije, džem od aronije, aronija, sirup od aronije, voćni namazi, sušene bobice
- OPG Dragaš Vedran, Petrinja: sok od aronije
- RUJANI Prirodno Gospodarstvo, Ivanić Grad: sok od aronije, čaj, prah
- OPG Marija Miličević, Županja: sok od aronije
- OPG Kompa, Sisak: sok od aronije
- OPG Valenta Goran, Pleternica: sok od aronije
- OPG Milosević Dalibor, Koprivnica: sok od aronije
Više o proizvođačima Rural Directa saznajte u našoj BAZI PROIZVOĐAČA.
Oglasite i Vi svoje gospodarstvo!
Oglasite i Vi svoje gospodarstvo!
Promovirajte besplatno vlastite proizvode i gospodarstvo na čak 12 digitalnih promotivnih kanala.